Sebevědomí jako dar či prokletí?

Když se řekne sebevědomí, co se vám vybaví nejdříve? Člověk s nosem nahoru, kterému chybí málo k tomu, aby zakopl? Nebo člověk který zná svou hodnotu a stojí si za ní? Vysvětlím vám rozdíl, čtěte dál. 🙂

Ach, jo! Proč zrovna já? Říkala jsem si při listování ve svém oblíbeném ženském časopise. Stránky byly plné neodolatelných žen. Sebevědomí z nich přímo zářilo. Jenže pak jsem přišla do koupelny a mrkla na sebe do zrcadla. To  už tak příjemný pohled nebyl. Bylo to krátce po rozchodu s mým partnerem. Myslela jsem si, že se vezmeme, ale místo toho jsme se rozešli.

Byla v tom jiná žena. Vzalo mě to, protože má sebedůvěra dostala těžce na frak. V čem je lepší než já? Smíšené pocity bolesti a křivdy se střídaly jako na houpačce. Pokud jste nevěru zažila, určitě dobře víte, o jakých pocitech mluvím. Vždyť jsem se ve vztahu snažila, jak jsem mohla. A proč mi do očí lhal, když věděl, že o ní vím?

V práci jsem dělala chybu za chybou. Pořád jsem musela myslet na to, proč se to stalo. Co bylo tím hlavním důvodem jeho nevěry? Začala jsem se litovat.  Jaká jsem chudinka, protože se proti mě celý svět spikl. Nikdo mi nerozumí.

„To máš z toho, že si nevěříš,“ říkaly mi kolegyně v práci. Čekala jsem, že mě politují, ale místo toho mi ještě dávají najevo, že si za to můžu sama. A měly pravdu. Moje sebevědomí bylo tehdy opravdu na bodu mrazu. Myslela jsem si, že když budu sebevědomá, budu mít nosánek nahoru. Při nejbližší možné příležitosti mi do něj přece musí napršet. Trošku jsem si pletla dojmy s pojmy. Sebevědomí a ego pro mě totiž byly jedno a to samé.

Sebevědomí = sebe + vědomí

Po návštěvě jednoho semináře jsem byla vyvedena z omylu. Sebevědomá žena je totiž taková, která je si vědomá sama sebe a svých hodnot. Tahle věta mě doslova posadila na zadek. Jenže o svých hodnotách jsem zatím nevěděla. Po nějaké době jsem si uvědomila, že bolestivý rozchod musel přijít, abych se konečně probrala. Začala jsem na sobě hledat i pozitivní vlastnosti. Dřív jsem viděla jen to, co se mi nedařilo.

sebevedomi-jako-dar

Z největší beznaděje se stal obrovský dar

I když mi chování partnera velmi ublížilo, uvědomovala jsem si, že mi nastavoval zrcadlo. Protože jsem neviděla svou sebehodnotu, neviděl ji ani můj partner. A podobné to bylo se sebedůvěrou. Protože jsem nevěřila sama sobě, nevěřila jsem ani ostatním. Když se vrátím do té doby, svým způsobem se svému tehdejšímu partnerovi nedivím. Když jsem si uvědomila, jaká jsem byla, těžko bych v roli muže sama se sebou vydržela.

Chtěla jsem změnu, aby můj život nabral jiný směr.  Toužila jsem se cítit dobře sama se sebou a zvýšit své sebevědomí. Věděla jsem, že potřebuji začít sama u sebe. A nebylo to zrovna jednoduché. Začala jsem malými krůčky. Je to velmi podobné, když se dítě učí chodit. Taky to nějakou dobu trvá, ale pak to stojí za to. Věci, které jsem brala tak samozřejmě, až jsem je přestala dělat.

Začala jsem se postupně cítit dobře sama se sebou. Zdravé sebevědomí jsem nezískala jako mávnutím kouzelnou hůlkou. Nějakou dobu jsem v sobě měla smíšené pocity, ale při pohledu do zrcadla už mi nenaskakovala myšlenka stylu: Ty vypadáš. Dokázala jsem sama sobě říct, že se mám ráda. Změnu jsem zaznamenala i ve svém okolí.

pretty-woman-635258_1280

Nejdůležitější člověk ve vašem životě

Když se vás zeptám, kdo je nejdůležitějším člověkem ve vašem životě, možná vás napadne, že je to přece váš partner. Před deseti lety bych odpověděla úplně stejně.  Abyste byla spokojená ve svém životě a vztazích, potřebujete si vyladit vztah s nedůležitějším člověkem ve svém životě. A není to partner. Jste to vy sama. Pokud nebudete mít ráda a přijímat sama sebe, pak pro vás bude velmi obtížné přijímat druhé. Své blízké totiž můžete mít ráda jen tolik, jak máte ráda sebe sama.

Možná si říkáte, že to nemůže být pravda. Byla jsem na tom stejně. Taky jsem si myslela, že sebe mít ráda nemusím, ale druhé ano. Když jsem se podívala pravdě do očí, uvědomila jsem si, že nízkým sebevědomím způsobuji nejenom bolest sama sobě, ale také svým blízkým. Pořád jsem se od nich potřebovala utvrzovat, že mě mají rádi, že se mi něco povedlo nebo že to se mnou není ještě tak špatné.  Necítila jsem se dobře sama se sebou, ale po svých partnerech jsem chtěla, aby mi dali najevo, jak je jim se mnou dobře. Vyplňovala jsem prázdnotu něčím, co ji vyplnit nemohlo.

Pokud jste na tom podobně a cítíte, že byste chtěla zvýšit své sebevědomí, začněte od malých krůčků. Nezáleží na tom, zda jste pořád ještě single, nebo už máte po boku svou Lásku. Jsou to věci na první pohled tak samozřejmé, až jsme je zapomněli přestat dělat. Proto jsem pro vás napsala e-book 5 kroků k přirozenému půvabu, kde se podíváme na zoubek i vaší sebedůvěře. Stáhnout si ho můžete zdarma kliknutím na obrázek nebo tlačítko.

Autorka e-booku Přestaň už být single>> a Seznamte se jednoduše a efektivně s mužem svého srdce>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný život po boku muže svých snů. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.