Opravdu samochvála smrdí?

Umíte se pochválit? Mnohým z vás naskočí myšlenka, že samochvála smrdí. Také vám to od malička vštěpovalo okolí do hlavy? Vaši blízcí to jistě nemysleli špatně. Já s oblibou říkám, že se musíme umět pochválit, protože nikdo jiný to za nás neudělá.

Není to otázka vysokého ega, ale zdravého sebevědomí a úcty k sobě. Když se vám něco podaří, pochvalte se za to. Neberte to jako samozřejmost. Každá z nás je jiná a umíme lépe vyřešit něco jiného. To, co vy zvládnete během chvilky, může ostatním trvat dlouhou dobu, nebo si s tím neví vůbec rady.

Zdravé sebevědomí vs egoismus?

Od malička jste slýchala, že když se pochválíte, budete namyšlená nebo egoista Samozřejmě, najdou se lidé, kteří se “chvástají”, ale přitom nemají za co. To je ovšem už opačný extrém a něco jiného, než zdravá sebedůvěra.

Každý z nás se potýká s výzvami, které den co den překonává. Jen málokdo se však umí pochválit, když se mu něco podaří zdolat. A že jsou to občas obrovské výzvy. Vám to nepřijde. Říkáte si, že když to zvládnete vy, tak to musí zvládnout každý. Své okolí pochválit umíte, ale sebe sama ne? Anebo čekáte, že vás někdo pochválí a ocení.

Co vysíláte …

Okolí vám nastavuje zrcadlo. Pokud nedokážete ocenit sama sebe, nečekejte, že vás ocení někdo z vašeho okolí. Co vysíláte, to se k vám vrací. Pokud máte pocit, že vás vaše okolí spíše shazuje, doporučuji přehodnotit, zda jsou to lidé, se kterými se opravdu chcete stýkat.

Najděte si každý den něco, za co se můžete pochválit. Neříkejte, že nemáte za co. Vždy se něco najde. Už jen to, že o sebe pečujte, nebo že vstanete z postele a jdete do práce, to stojí za pochvalu. Ne každý je schopen převzít zodpovědnost za svůj život a postarat se o sebe. Nebo máte své vlastní podnikání a pilně pracujete sami na sobě a své firmě. Ne každý to dokáže.

I procházka se psem je záslužná činnost. Pejsek je nadšený, že ho vezmete ven, ale zároveň děláte také něco pro své zdraví. A to přece stojí za pochvalu. I když to berete jako samozřejmost.

Ovšem když se vám něco nepodaří, dokážete se zkritizovat víc, než by to zvládlo vaše okolí. Především my ženy na sobě pořád hledáme nějaké chyby. Mnohdy až zbytečné. Zdravý objektivní pohled na věc je důležitý. Potřebujete vědět, co zlepšit,  ale když budete sama sebe jen kritizovat, za to či tamto, budete mít za nějakou dobu pocit, že za nic nestojíte. Sebevědomí vám bude rapidně klesat.

Často se setkávám s velmi schopnými lidmi. Když si chvíli povídáme o životě, dozvídám se šokující věc. Že nic nedokázali.  Přitom jsou to ve většině případů úspěšní lidé, kteří jsou úspěšní ve své práci nebo řídí firmy a daří se jim. Ale ve svých očích si připadají neschopní. Okolí ocenit a pochválit umí, ale sami sebe ne.  Pak upadají do depresí a mají pocit, že jsou k ničemu.

Mám pro vás dobrou zprávu. Zdravé sebevědomí se dá získat. Sama jsem byla překvapená, jak se moje realita začala díky novému vyzařování začala měnit. Je to volba každého z nás.

Jste jedinečná bytost. 

Na to nezapomínejte. Každý z nás má jiné znalosti či dovednosti. Když dokážete ocenit sama sebe, dokážete se vybudit k lepším výkonům v práci. Pozitivně se to bude odrážet i na vašem soukromém životě. Každý z vás je jedinečná bytost. Připadáte si, že za moc nestojíte, protože jste pořád sama? Všechno závisí jen na úhlu pohledu. Jste sami, protože jste ještě neobjevili vhodný protějšek. Za ocenění stojí už to, že se zbytečně netrápíte v nefunkčním partnerském vztahu.

Podívejte se okolo sebe. Já osobně znám mnoho lidí, kteří neustále řeší, že už je vztah nenaplňuje tak, jako na začátku, ale stále říkají, jak nemají sílu jej ukončit, přitom se den co den trápí. Každý den je pro ně utrpení, ale budou v něm setrvávat dál. Nenechají si vysvětlit fakt, že samotným by jim bylo lépe.  V tomto případě je lepší být sám, ujasnit si priority a najít si nového partnera.

Život máme takový, jaký si ho vytvoříme. Pokud chcete mít lepší život, popřemýšlejte nad tím, co můžete udělat jinak, protože nikdo jiný to za vás neudělá.

Máte strach, že už máte “po sezóně”? Není to otázka věku.  Ať je Vám 20 či 50, pořád můžete být šťastná po boku muže, který vám bude vyhovovat. Znám spoustu lidí, kteří našli svou životní Lásku i v pozdějším věku a jsou šťastní a spokojení.

Důležitá je efektivní příprava.  Vyvarujte se skákání ze vztahu do vztahu. Prvně si ujasněte svá očekávání, teprve pak jste připravena objevit svoji spřízněnou duši, se kterou se budete skvěle doplňovat. Díky tomu může vaše sebedůvěra zdravě vyrůst.

love-249313_1280

Autorka e-booku Přestaň už být single>> a Seznamte se jednoduše a efektivně s mužem svého srdce>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný život po boku muže svých snů. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.