Jak si užít dovolenou?

Dovolená je od toho, abyste si odpočinuli ze zaběhnutého stereotypu. Pro každého z vás je představa ideální dovolené trošku jiná. Možná s rodinou u moře, jen tak s přáteli, na chalupě nebo v kempu. Není ani tak důležité kde relaxujete, ale spíše jak relaxujete. Jak si ji opravdu užít a vyčistit si hlavu? Na to se zaměříme v dnešním článku.

 Dovolte si užít si dovolenou

Ještě než zabalíte kufr a vyrazíte vstříc své vybrané destinaci, mám pro vás několik tipů. Co si sbalit, vám radit nebudu, to už určitě víte. Spíše naopak.  Je několik věcí, které zaručeně můžete postrádat.

Jak si užít dovolenou?

Pojďme si společně slovo dovolená rozebrat. Dovolená = dovolený čas určený k odpočinku a nabrání nových sil pro další aktivitu nejen v práci či podnikání.  Když máte sedavé zaměstnání, pravděpodobně vás bude lákat aktivní dovolená. Pokud se ve svém zaměstnání hodně naběháte, budete rádi za odpočinek na pláži. Pokud máte tendenci dělat během dovolené všechno kromě odpočinku, pak vám velký efekt nepřinese. Ať už preferujete aktivní nebo pasivní odpočinek se svou drahou polovičkou, vypněte hlavu a starosti nechte doma.

Taky se vám při honbou za spoustou památek ježí všechny chlupy? Moc ráda poznávám nová místa, ale týdenní maraton po památkách odpočinku dvakrát nepřispěje. Ráno vstáváte brzo, honem pospícháte, abyste všechno stihli a večer leháte zbití jak špalci, abyste ráno mohli pokračovat v maratonu. Stres, který časový pres vyvolává, vám k odpočinku nepomůže. Pokud chcete poznávat památky, stanovte si program tak, abyste byli v klidu a v pohodě. Uvidíte, že si je tak lépe vychutnáte. 🙂

Bez čeho se na dovolené zaručeně obejdete?

Možná si při pohledu na tyto čtyři body řeknete, že se to nedá zvládnout.  Coby bývalý workoholik vás mohu s klidným srdcem ujistit, že naprosto v pohodě. A navíc dostanete odměnu v podobě vyčištění hlavy a utříbení myšlenek.

1. Permanentně zapnutý mobil

Ano, chápu,  že chcete mít spojení s domovem, abyste se mohli s rodinou, či přáteli podělit o své zážitky. Popřemýšlejte, zda je nutné nosit ho stále u sebe. Je opravdu nutné neustále kontrolovat, zda se doma něco nepřihodilo nebo jestli váš psí miláček moc neteskní?

Tyto situace stejně neovlivníte. Tím, že se budete zbytečně stresovat, si svoji dovolenou moc neužijete. Pokud vám někdo něco nutně potřebuje, může napsat i sms. Tu si můžete přečíst kdykoliv během dne. Že chcete mobilem fotit? Beze všeho. Nastavte si režim letadlo, abyste nebyli rušeni.

2. Wifi připojení

Je to super mít stále přehled co se odehrálo na facebooku nebo jaký zajímavý email vám přišel. Můžete se však dostat do pasti, kdy budete trávit mnoho času na internetu namísto zážitků, které můžete zažít. Když budete neustále kontrolovat emailovou schránku nebo vzkazy, budete si zahlcovat hlavu, namísto abyste ji vyčistili.

Nejlepším způsobem je vybrat si místo, kde wifi připojení není. Vím, že to v dnešní době není snadné. Připojení na wifi je dnes už standardem mnoha dovolenkových destinací. Pokud máte pocit, že se bez internetu opravdu neobejdete, doporučuji si vytyčit určitou dobu, kterou na internetu strávíte. Proveďte jen prioritní úkony. Krátká sms nebo e-mail domů, že jste v pořádku a konec.  Žádné pracovní úkony. Jste přece na dovolené. Ty si nechejte až po návratu domů. Jinak si svoji dovolenou moc neužijete. Nebojte, než se vrátíte zpátky domů vám nic neuteče. Váš počítač vám bude jistě vděčný, když mu necháte týden na odpočinek. 🙂

3. Televize

Podobný případ jako wifi připojení je televize. Místo koupání sledujete seriál, který by vám mohl utéct. Co kdyby se tam náhodou v 599. díle stalo něco zajímavého a nečekaného? Pokud potřebujete opravdu vědět, co se událo nového, nebo kdo, kde a s kým, nechejte si příslušný díl nahrát od někoho z rodiny. Anebo se na něj podívejte na internetu, ale až po návratu domů. Dovolenou si můžete užít jinak než u televize. Vyplňte svůj čas zážitky s rodinou nebo přáteli a uvidíte, že vám televize chybět nebude.

4. Téma práce

Toto je největším úskalím toho, když trávíte dovolenou se svými spolupracovníky. Ať už je to váš partner či známí. Pořád máte tendenci zabředávat do tohoto tématu. Slibte sami sobě, že na dovolené se o práci nebudete bavit. Kvůli tomu jste přece odjeli, abyste si odpočinuli. Je jasné, že na toto téma stejně přijde. Když si uvědomíte, že zase řešíte co a jak v práci, přeskočte na jiné téma. Už jen uvědomění, že se zase bavíte o práci, je velkým krokem kupředu.

Užijte si naplno svoji dovolenou

Ať už jezdíte jednou či pětkrát ročně, vypněte.  Věnujte se plně svému partnerovi, dětem nebo přátelům, se kterými cestujete. Objevujte nová místa, okuste tamní zvyky a vnímejte naplno přítomný okamžik. Buďte otevření novým zážitkům, abyste se domů vrátili plní energie a radosti.

Ještě nemáte svého partnera? Nevadí. I tak si dovolenou můžete naplno užít.  A kdoví, třeba i na dovolené  se můžete seznámit se zajímavými lidmi, nebo dokonce najít svého nového partnera.

Kam rádi jezdíte na dovolenou?A jak si ji nejlépe užijete? Podělte se s námi v komentářích.

Autorka e-booku Přestaň už být single>> a Seznamte se jednoduše a efektivně s mužem svého srdce>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný život po boku muže svých snů. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.