Chci dítě, ale mám strach

Chci dítě, ale pořád mám strach, že mateřství nezvládnu. Máte už po třicítce a uvažujete o tom, že biologické hodiny neúprosně tikají? Chvilku myslíte, že máte dostatek času. Jenže pak přichází údobí, kdy jste sklíčená a zklamaná, protože jste stále single a nemáte dítě, které si tolik přejete. Stabilní životní partner je stále v nedohlednu, ale přece jen se utěšujete, že nemáte kam spěchat.

Pokud víte, že děti nechcete mít, je to naprosto v pořádku. Přestaňte se nechávat přemlouvat svým okolím jen proto, že už máte dávno po třicítce. Vy sama víte, co je pro vás nejlepší. Pokud vás přece jen mateřské pudy táhnou, čtěte dál.

Dítě bych moc chtěla, ale mám strach z neznáma

O biologických hodinách jsem vám napsala v jednom z předchozích článků. Opravdu nemá cenu pospíchat jen kvůli tomu, že je vám přes třicet. Všechno má svůj čas. Přesto, pokud chcete dítě, často se setkáváte se strachy, kvůli kterým odkládáte svůj vztah a mateřství na později. Často si možná říkáte, že byste byla raději, kdybyste otěhotněla náhodou. Pak by bylo vše vyřešeno.

Je to stav naprosto přirozený, kterým si prošla každá žena. Často se o strachu z mateřství nemluví, ale maminky mi jistě dají za pravdu, že mu čelily. Ať už to bylo během těhotenství, nebo po narození dítěte. Možná jste slyšela už po porodní depresi, která vás děsí. Nic si z toho nedělejte. I mě děsily. Myslela jsem si, že snad ani nejsem normální žena, když nemám mateřské pudy. Přišly u mě možná později než je běžně obvyklé, ale projevily se.

Chvíli cítíte, že pro ten nádherný uzlíček zvládnete všechno na světě. Jenže pak začnete mít strach, jestli budete dobrá máma, která je schopná fungovat i jinak, než jen v mateřství.  Buďte naprosto v klidu. Je to úplně normální stav, kterým si projde každá žena. Hormonální změny zkrátka vezmou za své, ale stojí to za to. 🙂

Jaký je příklad těchto strachů? Pojďme se na ně společně podívat.

Teď je vše úplně jinak

Lidé se dožívají vyššího věku. Nemám kam spěchat, vždyť některé ženy mají děti po čtyřicítce a o nic nejde. Doby, kdy žena vyšla střední školu a naskočila přímo do svatby a mateřství jsou dnes pryč. Jak se to vezme. Znám ženy, které se hned po škole vdaly a měly děti. Pravda, není jich tolik. Mateřství často odsouváme až na dobu po třicítce, až si vybudujeme stabilní postavení v práci nebo rozjedeme podnikání.

Chci si užít života a kariéry, jenže s dítětem by to nešlo

Toužíte po cestování a vybudování kariéry, jenže potomek vám do toho moc nesedí. Co když mě už nikdo nezaměstná? Podnikání bude stát ladem, protože na něj nebudu mít čas. Mateřství neznamená konec světa, ale nový krásný začátek.

Mám alergii na nadšené maminy a uřvané děti

Když vidím všude kolem uřvané děti a nadšené maminy, ježí se vám všechny chlupy. Sedíte v kavárně a při poslechu mamin, u vedlejšího stolu, se cítíte velmi nepříjemně? Při diskusích o nejnovějších plenách, fešných dupačkách nebo o prvních úspěších na nočníku přemýšlíte, že tohle opravdu nemáte zapotřebí. Taky jsem nechápala. Mám moc ráda děti, ale dodnes nepatřím k matkám řešící každý prdík svého potomka.

Už nebudu mít takovou postavu jako teď

Děsí vás představa, že během těhotenství nechutně přiberete? Možná se bojíte, že už po vás muži přestanou pokukovat. Mám pro vás dobrou zprávu. Těhotenství neznamená, že musíte přibrat 30 kilo, které pak těžko dostanete dolů. Často jsem slýchávala, že když jsem těhotná, potřebuji jíst za dva. Tento mýtus stojí ženy spoustu kil navíc.

Během těhotenství jezte na co máte chuť, ale nemusíte se kvůli tomu nutně přejídat. Navíc hubnout po porodu se dá i originálně a s kočárkem.

Na dítě se dobře připravím

Myslíte si, že když budete dobře odkládat, budete na dítě dobře připravená? Já si to dřív taky myslela. Mateřství je něco úplně nového. I když budete mít prostudovány všechny knihy o dětech, nebudete nikdy dostatečně připravená. Ale praxí se spoustu věcí naučíte.

Vzpomeňte si, když jste se učila chodit. Bylo to něco přirozeného, co jste se naučila. Totéž platí o mateřství. Každá žena, která děti chce, má v sobě přirozené mateřské pudy, které se včas ozvou.

Dítě je závazek na celý život

Bojíte se, že se s dítětem uvážete na celý život? Kdyby stejně uvažovala vaše maminka, pak byste se nikdy nenarodila. Dítě si vyžaduje čas, ale když se zeptáte jakékoliv mámy, jestli jí její dítě stojí za čas a energii, drtivá většina vám odpoví, že ano.

Ještě jsem nenašla toho pravého

Jste stále single a máte obavu mít dítě s někým, u koho si nejste jistá, že by mohl být dobrým otcem? Nebo máte partnera, o kterém si nejste jistá, že by byl dobrý otec vašeho dítěte? I tento strach vás může hodně zbrzdit. Pokud zatím nemáte po boku kompatibilního partnera, přestaňte do mateřství pospíchat.

Vaše dítě potřebuje mít i dobrého otce, který se mu bude věnovat. Když bude vidět, že je maminka sama, nebo se trápí v nefunkčním vztahu, bude si přenášet do své dospělosti podobné vzorce, které mu v budoucnu mohou dobře zavařit.

Všechny vaše pocity jsou naprosto v pořádku

Ať už máte jakékoliv mateřské touhy a obavy, vše je naprosto v pořádku. Když máte po boku podporujícího partnera, který v těchto obdobích stojí plně při vás a podpoří vás především psychicky, je k nezaplacení. Pak se strach z mateřství postupně rozplyne, protože víte, že na to nejste sama.

 

Autorka e-booku Přestaň už být single>> a Seznamte se jednoduše a efektivně s mužem svého srdce>>. Ukazuje na základě vlastních zkušeností cestu ženám>>, které chtějí žít šťastný a naplněný život po boku muže svých snů. Její příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.